Oferta promocyjna!
Dla wszystkich dyrektorów, którzy chcą skorzystać z dokumentacji dla swojej placówki oświatowej przygotowaliśmy 10% rabat.
Kod promocyjny: rabat10
|
|
|
|
03-02-2014 r.
Nowe przepisy od 1 stycznia 2014 r.
Minister Edukacji Narodowej w dniu 18 grudnia 2013 r. podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2014 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1687). Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2014 r.
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2013 (Dz. U. poz. 1541).
Rozporządzenie definiuje zadania oświatowe z podziałem na szkolne i pozaszkolne, które określają podział części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2014 pomiędzy poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.
Co nowego wprowadza rozporządzenie?
W tym roku rozszerzono zakres zadań szkolnych o prowadzenie obok szkół specjalnych także oddziałów specjalnych. Zakres zadań pozaszkolnych nie uległ zmianie.
Podział części oświatowej, po odliczeniu rezerwy, następuje według algorytmu określonego w załączniku do rozporządzenia.
Aby doprecyzować sposób mierzenia skali zadań oświatowych i dostosowania do nich wysokości subwencji, rozporządzenie uzależnia tę wysokość od liczby uczniów przeliczeniowych otrzymanej przez zastosowanie zróżnicowanych wag dla wybranych kategorii uczniów i określonych typów i rodzajów szkół oraz wskaźnika korygującego, uwzględniającego stopnie awansu zawodowego nauczycieli.
W zastosowanej w rozporządzeniu kalkulacji liczba uczniów przeliczeniowych przemnażana jest przez finansowy standard podziału subwencji. Standard ten (oznaczony symbolem „A” w załączniku do rozporządzenia) otrzymuje się dzieląc kwotę ogólną subwencji (SO) pomniejszoną o 0,4 % rezerwy, przez ogólną liczbę uczniów przeliczeniowych. Zgodnie z algorytmem podziału części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2014 szacuje się, że finansowy standard A wyniesie 5.241,89 zł.
Szerszy komentarz naszego eksperta - Leszka Zaleśnego - znajdziecie Państwo tutaj.
Z poważaniem,
|
|