29-08-2014 r.
1 września rozpocznie się rok szkolny 2014/2015
Wraz z nim wejdą w życie liczne zmiany wynikające z ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265).
W tym roku po raz pierwszy trafi do I klasy szkoły podstawowej połowa rocznika sześciolatków, czyli dzieci urodzonych od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Razem z nimi naukę w pierwszej klasie rozpoczną też wszystkie dzieci 7-letnie. Sześciolatki z drugiego półrocza (urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r.) zgodnie z wolą rodziców będą mogły również rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego.
Ponadto Uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej będą otrzymywać darmowy podręcznik przygotowany przez resort edukacji, a także pomoce edukacyjne w postaci ćwiczeń i podręcznika do języka obcego.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza możliwość zatrudnienia od 1 września 2014 r. w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, asystenta nauczyciela lub osoby niebędącej nauczycielem, prowadzących zajęcia w klasach I–III, lub asystenta wychowawcy świetlicy.
Istotna zmiana dotyczy także lekcji etyki lub religii w szkole. Życzenie rodziców (opiekunów prawnych) lub pełnoletnich uczniów w sprawie organizacji nauki religii w publicznej szkole lub przedszkolu jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione.
Zmodyfikowano również sprawdzian szóstoklasisty, który od nowego roku szkolnego będzie składał się z dwóch części, przeprowadzonych w jednym dniu. Pierwsza sprawdzi wiadomości ucznia z języka polskiego i matematyki oraz umiejętność wykorzystania ich w zadanich w kontekście przyrodniczym lub historycznym. Druga będzie dotyczyła wiadomości i umiejętności ucznia z języka obcego nowożytnego, z którego uczeń miał zajęcia w szkole.
Zmiany dotyczą także nowej formy egzaminów maturalnych. Maturzysta będzie obowiązkowo zdawał egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego. Oprócz tego będzie można jeszcze przystąpić do egzaminu z pięciu innych przedmiotów . W części pisemnej egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych uczeń będzie zdawał na poziomie podstawowym, a z przedmiotów dodatkowych tylko na poziomie rozszerzonym. W przypadku egzaminu z języków obcych nowożytnych - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Ustne egzaminy maturalne nie będą jednak podzielone na poziomy - każdy z nich zdawany będzie na wyższym poziomie.
Z poważaniem,
Zespół redakcyjny serwisu
nadzorpedagogiczny.pl
|