Oferta promocyjna!
Dla wszystkich dyrektorów, którzy chcą skorzystać z dokumentacji dla swojej placówki oświatowej przygotowaliśmy 10% rabat.
Kod promocyjny: rabat10
|
|
|
|
19-12-2014 r.
MEN przejrzy przepisy dotyczące czasu wolnego od zajęć
Okres świąteczny to odpoczynek zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Większość szkół w okresie od 20 grudnia do 6 stycznia ma czas wolny od zajęć, a niecałe dwa tygodnie później w czterech województwach rozpoczynają się ferie zimowe.
Podczas przerwy świątecznej nauczyciele powinni być obecni w szkołach, jednak w praktyce wygląda to tak, że tylko nieliczni pedagodzy pełnią dyżury. Jest to możliwe w sytuacji, gdy rodzice złożą pisemną deklarację, że ich dzieci zostaną w domu.
Grono pedagogiczne zgodnie twierdzi, że nie ma potrzeby aby wszyscy byli w tym okresie w pracy, gdyż nie odbywają się wówczas zajęcia lekcyjne. Jednak Karta Nauczyciela zobowiązuje pedagogów do 40 godzin pracy tygodniowo, co obejmuje nie tylko 18 godzin pensum, ale też godziny karciane i czas na podwyższenie kwalifikacji. Okres ten można wykorzystać na szkolenia dla nauczycieli, jednak w praktyce nie jest to stosowane.
Problem związany z długą przerwą świąteczną wiąże się z przepisami, a dokładniej par. 3 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 ze zm.). Z powyższego rozporządzenia wynika, że przerwa może się rozpocząć już 22 grudnia, jeśli ten dzień wypada w poniedziałek (tak jak w tym roku). Ponadto w par. 5 tego rozporządzenia poprzez nowelizację z 2010 r. wprowadzono możliwość ustanawiania przez dyrektorów Szkół dodatkowych dni wolnych, których w zależności od typu placówki może być nawet 10.
Resort informuje, iż z pewnością przyjrzy się regulacjom dotyczącym dni wolnych w szkole.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
|
|