Oferta promocyjna!
Dla wszystkich dyrektorów, którzy chcą skorzystać z dokumentacji dla swojej placówki oświatowej przygotowaliśmy 10% rabat.
Kod promocyjny: rabat10
|
|
|
|
30-01-2015 r.
Płatny dostęp do e-dziennika
Elektroniczne dzienniki są coraz bardziej popularne w szkołach, jednak wiążą się z tym pewne problemy.
Po analizie przeprowadzonej przez resort edukacji okazało się, że ponad 5 tys. szkół umożliwia rodzicom sprawdzanie przez Internet ocen, nieobecności i spóźnień. Ale aż 1,5 tys. szkół pobiera za to opłaty od rodziców, co jest wbrew rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej, według którego udostępnianie informacji o uczniach z e-dziennika jest bezpłatne.
Jednak firmy, które dostarczają szkołom oprogramowanie i administrują danymi, znalazły i wykorzystały lukę w prawie, przedstawiając szkołą analizy prawne dowodzące, że wystarczy, jeśli np. rodzic będzie miał za darmo dostęp do e-dziennika... w szkole.
Na wrzesień 2015 r. planowana jest nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która trafiła do Senatu, wpisano zakaz wprost, a wszelkie opłaty mają wziąć na siebie samorządy.
Na chwilę obecną niektóre samorządy już to robią, natomiast np. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu bywa różnie. Jedne szkoły korzystają z płatnych platform, inne z darmowych wersji, jeszcze inne w ogóle nie umieszczają informacji o ocenach w sieci.
Na razie nie wiadomo, jak do sprawy finansowania e-dzienników podejdą samorządy. Jeżeli szkoły nie otrzymają pieniędzy, część placówek powróci do dzienników papierowych.
Źródło: PAP
|
|