Biuletyn informacyjny nr 201 Wyświetl wiadomość w oknie przeglądarki  
Temat tygodnia Czyli co wiedzieć trzeba...  

Spis treści

1. Temat tygodnia

2. Nowe dokumenty w portalu

3. Porady eksperta

4. Komunikaty MEN

5. Komunikaty KO
 

Oferta promocyjna!

Dla wszystkich dyrektorów, którzy chcą skorzystać z dokumentacji dla swojej placówki oświatowej przygotowaliśmy 10% rabat.

Dostęp do serwisu

Kod promocyjny:    rabat10 

27-03-2015 r.

Edukacja domowa staje się coraz bardziej popularna     

Blisko 1200 uczniów korzysta z edukacji domowej. Rodzice, którzy chcą by ich dziecko uczyło się w domu, muszą zapisać je do szkoły, która pomaga realizować taki tryb. Do obowiązków ucznia należy opanowanie podstawy programowej i zdanie egzaminów klasyfikacyjnych ze wszystkich przedmiotów.

W organizacji domowej edukacji pomagają najczęściej placówki niepubliczne. Dla tego typu szkół jest to korzystna inicjatywa, ponieważ za pomoc rodzicom w nauce domowej otrzymują subwencję (ok. 5 tys. zł rocznie). Według danych MEN przez państwowe szkoły jest prowadzonych ponad 400 uczniów podstawówki, w niepublicznych ich liczba przekracza zaś 800.

– System klasowo-lekcyjny się kończy i zaczyna się szukanie nowych dróg. Oddolnych pomysłów jest coraz więcej – tłumaczyła Katarzyna Hall, była minister edukacji. Od dwóch lat prowadzi Stowarzyszenie Dobra Edukacja, w ramach którego powstało już kilka szkół, które działają zgodnie z zasadą: bez dzwonków i sztywnego podziału na lekcje. To dzieci decydują o tym, czego, kiedy i jak się będą uczyć. Nie uczą się dla ocen, których nie ma, ale odkrywają swoje pasje.

Rodzice, którzy zdecydowali, że ich dziecko będzie uczyć się w domu, najczęściej tłumaczą, że program szkolny jest zbyt przestarzały, a dyscyplina i przepełnienie klas nie służą zdobywaniu wiedzy. Ważnym powodem jest też duża liczba przypadków przemocy, które zdarzają się w szkołach.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aktualności Co nowego?  

Nowe dokumenty dla dyrektorów

Zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego

Pobierz dokument

Zakres obowiązków woźnego
Wzór dokumentu dla każdego typu placówki - zakres obowiązków woźnego. 

Pobierz dokument

Skierowanie nauczyciela na dalsze kształcenie

Pobierz dokument

Uchwała Rady Pedagogicznej w sprawie wprowadzenia zmian do statutu szkoły

Pobierz dokument

Wewnątrzszkolna instrukcja przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego w 2015 r.
 

Pobierz dokument


  Pełna dokumentacja dostępna wyłącznie dla abonentów portalu www.nadzor-pedagogiczny.pl


Porady eksperta

 

Pracownica obsługi (sprzątaczka) w szkole wróciła po zasiłku rehabilitacyjnym. Stawała przed komisją drugi raz, a ta nie znalazła przeciwwskazań do pracy. Pracownica nadal czuje się źle (ma chore kolana) i nie chce wracać do pracy. Teraz przebywa na zwolnieniu lekarskim na zupełnie inną chorobę. Co może zrobić, aby już nie wracać do pracy? Do wieku emerytalnego brakuje jej jeszcze dwóch lat.
Zatrudnienie (kodeks pracy)

Odpowiedź eksperta

 

Proszę o podanie według jakich zasad organ prowadzący ustala stanowiska pedagogów szkolnych czy bibliotekarzy. Nasz organ prowadzący ustalił dla bibliotekarzy : do 100 uczniów 0,33 etatu, od 101 do 150 uczniów do 0,50 etatu, od 151 do 250 uczniów - 0,67 etatu, od 251 do 500 uczniów - do 1,00 etatu, od 501 do 800 uczniów do 1,50 etatu. Dla pedagogów natomiast ustalił, że do 150 uczniów - do 0,50 etatu, od 151 do 250 uczniów do 0,75, od 251 do 500 uczniów do 1,00 etatu, powyżej 500 uczniów do 1,50 etatu. W naszym zespole szkół liczącym 566 uczniów 411 SP 156 GIM są 43 orzeczenia i 73 opinie z tendencją do wzrostu. Pedagog ma pensum 26 godzin, a bibliotekarz 30 godzin. Proszę o podanie podstawy prawnej do tak wyliczonych etatów.
Prawo oświatowe

Odpowiedź eksperta

 

Jaką liczbę godzin należy przeznaczyć na naukę języka angielskiego w oddziale przedszkolnym od września 2015? (czy 1h czyli dwa zajęcia po 30 minut?)
Prawo oświatowe

Odpowiedź eksperta

 

Mam pytanie dotyczące planu dla liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, zał. nr 12. Jeżeli słuchacz wybierze przedmioty rozszerzone: j. polski i matematyka to czy realizuje obydwa przedmioty uzupełniające: historię i społeczeństwo oraz przyrodę, ponieważ nie wybrał historii, geografii, biologii, fizyki, chemii. Ale jeżeli będzie realizował obydwa przedmioty to liczba godzin w semestrze przekroczy 152 godz.?
Prawo oświatowe

Odpowiedź eksperta

 

Mam pytanie odnoście potwierdzania ksera z oryginałem. Czy zatrudniając nową osobę do pracy, która przynosi oryginały świadectw pracy, powinnam prosić o notarialne potwierdzenie tych świadectw, czy sama mogę zrobić kopię tych świadectw i potwierdzić zgodność ksera z oryginałem?
Zatrudnianie (kodeks pracy)

Odpowiedź eksperta


  Konsultacje z ekspertami dostępne są wyłącznie dla abonentów portalu www.nadzor-pedagogiczny.pl

 

Komunikaty MEN i KO Oficjane komunikaty oświatowe  


Komunikaty Ministerstwa Edukacji Narodowej

 

List minister edukacji RP do Sekretarz Stanu ds. Edukacji Wielkiej Brytanii
Z prośbą o rozważenie zachowanie możliwości zdawania języka polskiego na brytyjskiej maturze zwróciła się dziś do swojej odpowiedniczki w Wielkiej Brytanii szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska.
Data: 2015-03-24

Czytaj więcej...

 

Sprawdzian szóstoklasisty – ważne informacje, list szefa CKE
W środę (1 kwietnia) szóstoklasiści przystąpią do sprawdzianu.
Data: 2015-03-24

Czytaj więcej...

 

Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu
- Zależy mi, aby specjalne strefy ekonomiczne tworzyły miejsca pracy z myślą o m.in. absolwentach szkół zawodowych. Są na to pieniądze – powiedziała dzisiaj w Katowicach szefowa MEN.
Data: 2015-03-23

Czytaj więcej...

 

 #dobryZAWODnik – rusza kampania promująca szkolnictwo zawodowe
ReZigiusz – jeden z najbardziej znanych polskich vlogerów i najbardziej wpływowych polskich nastolatków włącza się w promocję szkolnictwa zawodowego! Wraz z minister edukacji narodowej zainaugurowali dzisiaj kampanię #dobryZAWODnik.
Data: 2015-03-20

Czytaj więcej...

 

Ocenianie uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzanie sprawdzianu i egzaminów – projekty dwóch rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej skierowane do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych
Minister Edukacji Narodowej skierował 20 marca 2015 r. do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń.
Data: 2015-03-20

Czytaj więcej...

Komunikaty Kuratora oświaty

 

Ostatnie komunikaty kuratorium oświaty z województwa: dolnośląskie. Aby obejrzeć wszystkie komunikaty lub wybrać inne województwo, proszę wybrać właściwe z listy dostępnej na stronie.

 

 

Konferencja „Bezpieczna i przyjazna szkoła” Ogólnopolski Program „Chronimy dzieci” (
Data: 2015-03-25

Czytaj więcej...

 

Szkolenie dla nauczycieli języka francuskiego
Data: 2015-03-24

Czytaj więcej...

 

Konkurs Matematyczny MATEW dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
Data: 2015-03-24

Czytaj więcej...

 

Załączniki do umowy na 2015 r. - dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Data: 2015-03-24

Czytaj więcej...

 

Przyroda w liceum
Data: 2015-03-20

Czytaj więcej...

Niniejszy list został wysłany do subskrybentów bezpłatnego biuletynu w serwisie www.nadzor-pedagogiczny.pl Jeżeli nie życzą sobie Państwo otrzymywać podobnych wiadomości prosimy kliknąć w poniższy link: http://www.nadzor-pedagogiczny.pl/rezygnacja-z-biuletynu