Oferta promocyjna!
Dla wszystkich dyrektorów, którzy chcą skorzystać z dokumentacji dla swojej placówki oświatowej przygotowaliśmy 10% rabat.
Kod promocyjny: rabat10
|
|
|
|
03-04-2015 r.
Od 31 marca 2015 r. obowiązuje większość przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty
Od 31 marca 2015 r. obowiązuje większość przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty. Dotyczą m.in. nadzoru pedagogicznego i wynagrodzenia nauczycieli prowadzących zajęcia finansowane z funduszy unijnych.
- Nowela dodaje do ustawy o systemie oświaty rozdziały: 3a i 3b. Pierwszy z nich określi ogólne zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych, przede wszystkim: co podlega ocenie w szkole, cel oceniania, sposób uzasadniania oceny przez nauczycieli oraz zasady sporządzania klasyfikacji. Natomiast rozdział 3b ureguluje zasady przeprowadzania sprawdzianu oraz egzaminów zewnętrznych, m.in.: cel ich przeprowadzania, formę, zasady zwalniania uczniów oraz obowiązki szkół związane z organizacją egzaminów.
- Po zmianach organy nadzoru pedagogicznego w sposób bardziej obiektywny będą oceniać pracę placówek. Wizytatorzy nie będą już musieli uprzedzać dyrektora szkoły o tym, że chcą sprawdzić, jak wyglądają zajęcia w danej placówce.
- Zmienia się również tryb organizowania dodatkowych zajęć, finansowanych ze środków unijnych. Do Karty Nauczyciela zostanie dodany art. 35a, który umożliwi nauczycielowi prowadzenie zajęć finansowanych przez UE w ramach stosunku pracy - przydzielenie nauczycielowi dodatkowych godzin będzie możliwe tylko za jego zgodą. Nie będą wliczane do pensum, a stawka za każdą godzinę będzie wynosić tyle, co za godzinę ponadwymiarową.
- Do ustawy o systemie oświaty dodany został przepis, według którego oceny bieżące wystawiane uczniom klas I-III będą mogły mieć formę opisową. Takie noty stosować też będzie można na dalszych etapach edukacji.
- Zmienią się także regulacje dotyczące egzaminowania uczniów. Podejrzenie, że zdający nie pracował samodzielnie lub udostępnił innej osobie swoją pracę, nie spowoduje już natychmiastowego unieważnienia egzaminu. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) przekaże natomiast uczniowi (słuchaczowi, absolwentowi) lub jego opiekunom – za pośrednictwem dyrektora szkoły, do której uczęszczał – pisemną informację o zamiarze podjęcia takiej decyzji. Zdający będzie miał okazję się wytłumaczyć. Osoba, która trzeci raz przystępuje do matury, będzie musiała wnieść opłatę.
- Ustawa dodaje również nowy przepis (art. 5g u.s.o), który wprost zakazuje publicznym przedszkolom, innym formom wychowania przedszkolnego, szkołom i placówkom pobierania opłat za udostępnianie rodzicom gromadzonych informacji w zakresie nauczania, wychowania oraz opieki, dotyczących ich dzieci.
Źródło: www.men.gov.pl
|
|