23-10-2015 r.
Jak zachęcić uczniów do lekcji WF-u?
W ostatnich latach znacznie spadł poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Badania wskazują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Plagą stały się liczne zwolnienia z WF-u. Jednak dyrektor pewnego łódzkiego liceum znalazła na to sposób. Otóż każde zwolnienie lekarskie ma w szczegółowy sposób opisywać, jakich ćwiczeń uczeń nie może wykonywać.
Ponadto dla uczniów trwale zwolnionych z zajęć wychowania fizycznego zorganizowano alternatywne zajęcia prozdrowotne. Zwolnieni uczniowie chodzą na mniej obciążające zajęcia, takie jak np. na nordic walking; poznają też podstawowe techniki masażu i zasady siedzenia przy biurku bez obciążania kręgosłupa.
Efekty tego rozwiązania są zaskakujące: dotychczas na WF nie chodziło 60 uczniów, a teraz tylko dwóch (ze względu na zwolnienia lekarskie, które kategorycznie zabraniają im jakiejkolwiek aktywności fizycznej).
Grupa prozdrowotna skurczyła się zatem diametralnie - być może wynika to z faktu, iż jej zajęcia odbywają się w piątek na ostatniej lekcji, a jak wiadomo młodzież woli wcześniej rozpoczynać weekend.
Duże wsparcie w walce z plagą zwolnień z wychowania fizycznego stanowi również program „WF z Klasą” objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia. Program wspiera nauczycieli wychowania fizycznego i inspiruje ich do prowadzenia bardziej atrakcyjnych i innowacyjnych lekcji.
Źródło: Gazeta Wyborcza
|