Oferta promocyjna!
Dla wszystkich dyrektorów, którzy chcą skorzystać z dokumentacji dla swojej placówki oświatowej przygotowaliśmy 10% rabat.
Kod promocyjny: rabat10
|
|
|
|
01-04-2016 r.
Dylematy związane z rekrutacją do szkół i przedszkoli
Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1a ustawy o systemie oświaty dyrektor ma kategoryczny obowiązek przyjąć do szkoły dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy sześć lat, o ile spełniony jest jeden z dwóch wymienionych warunków (dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego lub posiada opinię poradni). Do kompetencji dyrektora należy zatem zbadanie warunków formalnych, a jeśli się okaże, że te zostały spełnione, nie może on odmówić wcześniejszego przyjęcia dziecka.
Art. 16 ust. 1 u.s.o. stanowił, że na wniosek rodziców dziecko może rozpocząć naukę wcześniej. Jednak nawet w przypadku, gdy rodzice posiadali opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, ostateczna decyzja należała do dyrektora szkoły podstawowej, który mógł odmówić przyjęcia do I klasy dziecka, które nie osiągnęło wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Aktualnie przepisy te uległy zmianie, jednak pojawiły się pewne zawikłania.
Niedawno uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie oświaty, podwyższająca wiek rozpoczęcia szkoły z 6 na 7 lat wejdzie w życie dopiero 1 września br. Co w praktyce oznacza, że w okresie rekrutacji obowiązują dotychczasowe przepisy. „Prawo nie pozwala wydawać rozstrzygnięć i decyzji administracyjnych w oparciu o przepisy, które jeszcze nie weszły w życie" - zauważył Związek Nauczycielstwa Polskiego i poprosił minister Zalewską o wyjaśnienia, oraz ewentualne podjęcie działań zmierzających do takiej nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która pozwoli na stosowanie jeszcze przed dniem 1 września br. przepisów podwyższających z 6 na 7 lat wiek, w którym rozpoczyna się obowiązek szkolny.
Źródło: www.znp.edu.pl
|
|